team bed bathtub
0 VİLLA 0-12 arası görüntüleniyor
Aradığınız kriterlere uygun villa bulunamadı!

KAŞ

Kaş, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, dört mevsim pırıl pırıl güneşi, denizi, orman ve yaylaları ve mehtabı ile bütün doğal güzellikleri sinesinde barındıran bir Akdeniz kasabası. Sokakların iki yanında yükselen ahşap balkonlu evleri begonviller süslüyor. Yeşil ve mavinin buluştuğu koyları, adaları, yarımadaları, doğal limanları ile Kaş tam bir cennet.

Daha birkaç yıl öncesine kadar sakin bir Akdeniz kasabasıyken şimdilerde herkesin yaşamak istediği bir yer olup çıkıverdi. Bodrum, Alaçatı ve Çeşme’den sonra adını en çok duymaya başladığımız yerlerden biri oldu.

Kaş doğuda Antalya Körfezi, Batıda Fethiye Körfezi arasında kalan, bugün Teke Yarımadası olarak adlandırılan bölgede kurulu. İlçe Batı’da Eşen Çayı ile ayrılmış olduğu Muğla’nın Fethiye ilçesine, doğuda Finike’ye kuzeyde ise Elmalı ilçelerine komşu.

Kaş, Xanthos’un batı ovalarından başlayan ve Fethiye’nin güneyine kadar uzayan, aşılması güç Mendos ve Dodurga Dağlarının eteğinde kurulmuş. Kalkan, Kaş ve Demre’ye kadar uzanan dağlar sahil boyunca birdenbire yükselir ve geçit vermez.

Kıyıya paralel uzanan dağlara karşı uzanan neredeyse 90 km’yi bulan sahil şeridiyle Dalmaçya kıyı tipine benzeyen bir coğrafyaya sahip. Hemen karşısında Akdeniz’de Yunanistan’ın şirin adası Meis duruyor.

Üç aylık kış döneminin yağmurlu geçen iki ayı saymazsak nerdeyse mart ayından kasım sonuna kadar burada denize girilebiliyor. Ocak ve şubat aylarında dahi sıcaklık eksilere düşmez. Miss gibi havası var.

Yaz dönemi dışında nüfusu 4 bini ancak bulan Kaş, sakin, dingin ve huzuru. Beldenin en önemli geçim kaynağı turizm. Büyük şehirlerden kaçıp bir Akdeniz kasabasında yaşamak isteyenler Kaş’a yerleşmeye devam ediyor.

KAŞ KISACIK TARİHİ

Bölgedeki ana yerleşim olan Phellos, çevresindeki dağlık bölgeye hâkim bir tepe üzerinde, tarihi MÖ 700 yıllarına kadar uzanan bir antik kent. Antiphellos, yani günümüzdeki Kaş ise, Yunancada ‘kayalık yer’ anlamına gelen Phellos’un limanı işlevini gören yer.

Antiphellos adı ise ‘kayalık yer karşısı’ anlamına geliyor. Antiphellos, kıyılarından çıkarılan kalitesi süngeri ve yüksek dağlarında kesilen ve gemi yapımında kullanılan sedir ağaçları bu limandan ihraç edilirdi.

En eski Anadolu medeniyetlerinden Likya Medeniyeti içinde gördüğümüz Kaş’ın hikayesi MÖ 3000 yıllarına kadar uzanıyor. Bir ara Hititlilere bağlı olarak yaşamış, daha sonra özgürlüklerine kavuşmuşlar.

Çeşitli tarihlerde Perslerin, Helenlerin, Mısırlıların, Rodosluların ve Romalıların işgaline uğramış. Karyalılar ve Pontuslular bazı Likya şehirlerini almışlarsa da buralarda fazla tutunamamışlar.

Anadolu’nun güneybatı köşesi, Bizans hâkimiyetindeyken sık sık Arap ordularının akınına uğramış. Antik Likya’nın kalbi konumundaki Kaş, Selçuklu Türklerinin eline geçtikten sonra buraya Türkmen toplulukları getirtilip yerleştirilmiş.

MS 141 ve 240 yıllarında Likya’nın geçirdiği korkunç fırtına ve arkasından gelen deprem, sahil şeridini bir anda sulara gömmüş. İhtişam ve lüks içerisinde yaşayan zengin kentlerde yaşayan binlerce kişi bir anda denizin derinliklerine gömülmüş.

Kaş Gezilecek Yerler:Antalya sahil yolundan fevkalade güzellikler içerisinden geçen bir yoldan Kaş’a gidiliyor. Her dönemecinde Akdeniz’i bir bulup bir kaybederek ilerlediğiniz nefis bir yol ile Kaş’a vardığınızda, usta bir ressamın elinden çıkmış bir tablo ile karşılaşıyorsunuz.

Önünüzde insanı büyüleyen güzellikleriyle Çukurbağ Yarımadası, Limanağzı Koyu, İnceburun ve Uluburun Yarımadaları ve tam karşıda Meis Adası sizi karşılıyor. Yemyeşil yarımadalar, irili ufaklı adalar ve nefis koylar.

İlçeye inen yol şehrin kalbindeki Merkez Camii’ne kadar iniyor. Buradan başlayan küçük liman boyunca balıkçı ve tur tekneleri, yatlar sıralanıyor. Kış aylarında kimsesiz sokaklarıyla sakin, yazın ise cıvıl cıvıl bir Akdeniz Kasabası.

Limanın önünde ise şehrin nabzının attığı Cumhuriyet Meydanı yer alıyor. Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümünde, Ankara Gazeteciler Cemiyetince İstanbul’da yaptırılıp Kaş’a getirilen Atatürk Anıtı Kaş Meydan’ın da yer alıyor. Zamanında anıtın kaidesine yerleştirilen bir telefon 4 farklı dilde Atatürk hakkında bilgi veriyordu.

Kaş, antik kentler açısından oldukça zengin bir bölgede yer alıyor. Kaş merkezdeki lahitler ve Antiphellos Antik Kentinin yanı sıra yakınlarda yer alan Xanthos, Letoon, Tlos, Phellos, Aperlai, Kyaneai ve Noel Baba efsanesiyle ünlü Myra Antik Kenti ziyaret edilebilecek tarihi yerleşim yerlerinden bazıları

1-Kaş Uzunçarşı

2-Aslanlı Lahit

3-Büyük Çakıl

4-Küçük Çakıl

5-Kaş Tiyatrosu

6-Çukurbağ Yarımadası

7-Limanağzı

8-Kaputaş Plajı

9-Kalkan

10-Patara Antik Kenti

11-Xanthos Antik Kenti

12-Letoon Antik Kenti

13-Kekova

14-Demre ve Myra Antik Kenti

15-Kaş Köyleri

16-Gömbe Yaylası

17-Saklıkent Kanyonu

18-Meis Adası

 
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz